Drezurní cviky
6. 7. 2010
Drezurní cviky
V minulém článku jsme se blíže seznámili se základními drezurními pojmy jako je drezurní kůň a jeho výbava,úbor jezdce,drezurní obdelník,drezurní kategorie a úlohy,v dnešním článku si přiblížíme některé základní drezurní cviky,které jsou u nás v drezurních soutěžch požadovány.
Obrat kolem zádě - pirueta
Jde o obrat na dvou stopách,který vyžaduje lepší přiježděnost koně.Ať už mluvíme o poloviční piruetě(obrat okolo zádě o 180 stupnů či krátce čelem vzad)nebo o piruetě(obrat okolo zádě o 360 stupňů,princip provedení je stejný - kůň se otáčí předkem a osou otáčení je vnitřní zadní končetina,která by sice měla pravidelně zvedat v taktu chodu,ale dopadat musí vždy zpět na stejně místo.Právě tato končetina nese během cviku většinu koňské váhy,kůň tedy musí být pro provedení piruety dostatečně uvolněný a shromážděný.

Kontracval
Je cval na ''špatnou'' nohu,tedy na opačnou,než na kterou by kůň cválal přirozeně.Když kůň cválá na správnou vedoucí nohu(tedy na přední vnitřní),je dobře podpořen v obloucích a kruzích.Mnoho koní,zejména na rovných liniích,ovšem naskočí na opačnou nohu,potom se dostanou do kontracvalu a v obloucích vypadávají a ztrácejí rovnováhu.Již z toho by nám mělo být jasné,že záměrné cválání v kontracvalu nepatří mezi nejjednodušší cviky,protože kůň sice pochopí,že má naskočit na opačnou nohu,než na jakou byl cvičen,obtížnější už pro něj ale je nevypadávat z tempa a v rovnováze korektně projíždět oblouky.

Obrat kolem předku
Během této figury se kůň otáčí kolem předních končetin,váha tedy spočívá pouze na předku koně.Pokud se obrat provádí na stěně.pak vždy dobré dva metry od hrazení,aby kůň do stěny nenarážel hlavou,což by ho nutilo k přenášení váhy dozadu,případně k ukročení vzad.Během obratu je kůň ohnutý kolem(budoucí)vnitřní holeně.
Couvání
Couvání je pro koně nepřirozený pohyb zpět.Pomůckyze sedla jsou podobné jako k vykročení,pouze koně přes zádrž oteže nepustíme dopředu.
Dovnitř plec
Tento cvik se většinou provádí u stěny obdelníku,kdy se kůň odklání od stěny směrem dovnitř v úhlu cca 30 stupňů.Pohyb jde vpřed,zadní končetiny jsou rovně dopředu bez křížení,zatímco vnitřní přední noha kříží vnější přední nohu.

Ustupování na holeň
Na rozdíl od cviku dovnitř plec,kdy je kůň odkloněný od stěny,ale jde rovně,při ustupování na holeň usilujeme prakticky o opak,o koně,který nevytáčí hlavu,ale nese ji rovně,je jen velmi ohnut do směru pohybu a kráčí zároveň dopředu i do strany.Při ustupování na holeň se překračují jak přední,tak zadní končetiny.

Piaffa
Piaffa je,zjednodušeně řečeno,klus na místě.Vyžaduje silně podsazeného koně,který je ochoten pohybu vzhůru.

Pasáž
Při pasáži musí kůň vyvinout navíc ještě výraznou posuvnou sílu vpřed - pasáž je jakýsi velmi pomalý,vznosný,vyskoký klus,který působí dojmem,jako by kůn plul nad zemí.

df
(frýsánek, 6. 7. 2010 10:23)