Překážky ve skokových soutěžích jsou velmi rozmanité.Až by se mohlo zdát,že každá je úplně jiná.Většinou ale vidíme jen rozdíl v barvě či umístění na kolbišti.Ti pokročilejší už zvládnou překážky i pojmenovat.Existují dva typy základních překážek.jednoduché a kombinované.Dále můžeme překážky dělit na výškové,šířkové a šířko-výškové.
Jednoduché překážky
Přes jednoduchou překážku skáčeme jedním skokem.Mezi takové překážky patří například kolmý skok(zkráceně kolmák),zeď,oxer,triple-bar a další.



Kombinované překážky
Kombinace se skládají ze dvou,tří nebo více částí.Například dvojskok se skládá ze dvou skoků,trojskok ze tří atd.Tyto skoky tvoří z hlediska očíslování jednu překážku.Každá překážka má na parkuru své číslo - překážka číslo 1 se jede první,číslo 2 druhá a tak dále.Kombinace mají v parkuru jedno číslo.Jednotlivé skoky jsou v jedné kombinaci označeny písmeny - pokud tedy jedeme trojskok s číslem 5,jsou překážky označeny 5A,5B a 5C.Jséstliže kůň odmítne skočit v kombinaci skok C.musí jezdec absolvovat znovu celou kombinaci(tedy i skoky A a B).
Výšková překážka
Tato překážka se překonává jedním skokem.Pro koně jsou výškové překážky velmi nepříjemné,protože u nich bývá obtížné určit správnou vzdálenost odskoku.Všeobecně by se na výškové překážky nemělo najíždět příliš rychlemideálně s dobře shromážděným koněm.Správné místo odskoku leží blíž překážky než třeba u překážky šířkové.Kůn potřebuje vyskočit spíše nahoru,než překonat určitou vzdálenost.Mezi výškové překážky patří kolmý skok(kolmák a zeď.
Kolmý skok(kolmák) - svislá překážka stavěná pouze do výšky.Mezi stojany se zavěsí několik bariér nebo dřevěných prken nad sebe.Jedná se o základní výškovou překážku.

Zeď - taktéž výšková překážka,která je složena z beden.Zvládnout tuto výškovou překážku bývá obtížné,protože kůň nevidí na místo doskoku.
Šírková překážka
stejně jako výšková,i tato překážka se ořekonává jedním skokem.Není ale stavěná do výšky,nýbrž do šířky - v horizontální perspektivě.Přes takovou překážku musí kůň překlenout určitou vzdálenost.Patří sem například vodní příkop.
Vodní příkop - příkop naplněný vodou je známá parkurová překážka,její výskyt na našich závodních kolbištích ale není příliš častý.Většinou je široký 2-4 m a hluboký 10-15 cm.Musí být vyhlouben v povrchu kolbiště,je ted ypoměrně náročný na výrobu.Je to čistě šířková překážka,která se od ostatních liší také tím,že kůň při jejím špatném překonání doskočí do vody.Doskok vodního příkopu bývá označen bílou páskou,aby rozhodčí mohl lépe konstatovat případnou chybu koně.U této překážky je také důležitá reakce koně na vodu.Na odskokové straně překážky může být umístěna odskoková bariéra,nesmí být ale vyšší jak 50 cm.
Šířko-výšková překážka
Při překonávání takové překážky musí kůň skočit do výšky a zároveň překlenout určitou vzdálenost.Patří sem oxer,double bar(dvojbradlí) a triple-bar(trojbradlí).
Oxer - vrchní bariéry jsou u oxeru ve stejné výšce.Přesto,že se oxer skládá z několika částí,je to jedna překážka a překonává se jedním skokem.
Double-bar - zadní bariéra této překážky je umístěna výše než přední.Pro koně je tato překážka příjemnější než klasický oxer.taktéž se jedná o jednoduchou překážku překonávanou jedním skokem.
Triple-bar(trojbradlí) - tato překážka se skládá ze tří bariér,ketré kůň překonává jedním skokem.Jsou různé způsoby,kterými může tato překážka být postavena.Většinou jsou bariéry šikmo stoupající,tj.první bariéra nejníž,druhá o něco výše a třetí nejvýš.Dalším způsobem je tzv.pyramida,ketrá má první a třetí bariéru ve stejné výšce a prostřední bariéra tvoří nejvyšší bod překážky.Někdy se triple-bar také staví jako vějíř,který je stočen podle toho,kam má jezdecká dvojice po doskoku pokračovat.

...
(VERČA, 6. 7. 2010 9:44)